بزرگداشت حکیم نظامی در شهرستان دامغان برگزار شد

۲۲ اسفند ۱۴۰۱ | کد خبر : 66

بزرگداشت حکیم نظامی در شهرستان دامغان برگزار شد

همایش بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان توسط فرهنگ و ارشاد اسلامی در سالن منوچهری دامغانی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان، در این مراسم جمعی از مسوولان فرهنگی و اهالی ادب و علاقه مندان به شعر و ادب حضورداشتند.
حضور دبیران ادبیات و جمعی از دانش آموزان از ویژگی های مراسم بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی در دامغان بود.
سخنرانان این مراسم در خصوص ویژگی های حکیم نظامی گنجوی و سرودهای این شاعر بزرگ و معروف ایران در قرن ششم هجری مطالبی بیان کردند.
حکیم جمال‌الدین ابومحمد الیاس بن یوسف بن زکی بن موید، متخلص به "نظامی"، شاعر معروف ایرانی قرن ششم هجری است؛ او در شعر، به ویژه در داستان‌سرایی در قالب مثنوی، صاحب سبک و در این حوزه از سردمداران ادب فارسی ‌است.
معروف‌ترین و مهم‌ترین اثر نظامی، "خمسه" یا "پنج گنج" نام دارد که شامل "مخزن الاسرار"، "خسرو و شیرین"، "لیلی و مجنون"، "هفت پیکر" و "اسکندرنامه" است.
نظامی، نخستین اثر خود یعنی "مخزن الاسرار" را در جوانی سرود، او از شاعرانی است که تأثیر شگرفی بر شعر فارسی گذاشت به طوری که می‌توان او را در کنار شاعرانی مانند فردوسی و سعدی از استادان مسلم زبان و ادب فارسی دانست.
می توان گفت بررسی و نقد شعر نظامی منجر به شناخت هر چه بیشتر عمق تفکر او و ترسیم عینی تر یافته ها و نظریه های فرهنگی و هنری این اندیشمند و شاعر بزرگ خواهد شد

 

. . .

دیدگاه خود را ثبت نمایید.